מצבי לחץ הגורמים לנשירת שיער

יש סיבות שונות ומגוונות לתופעת נשירת שיער, וידוע כי סטרס מהווה את אחת הסיבות השכיחות לתופעה. מצבי לחץ שונים בחיים, לרבות תופעות כמו חרדה, כל אלו ועוד גורמים לנשירת שיער אצל נשים וגברים בכל הגילים. כמובן, שיש לנשירת שיער גורמים נוספים כמו גנטיקה, מחלות, תזונה לקויה ובריאות כללית, אך מצבי לחץ עלולים לגרום לנשירת שיער מוגברת מדאיגה. עם זאת, לשמחתנו, ברוב המקרים נשירת שיער הנגרמת בגלל סטרס חולפת מאליה לאחר כמה חודשים, וכדי לסייע לאדם הסובל ממצבי לחץ עליו לפנות לטיפול במצבי לחץ וחרדה על ידי אנשי מקצוע מיומנים. 

מצבי לחץ הגורמים לנשירת שיער

כדאי לדעת כי גנטיקה, תזונה לא נכונה, טראומות בחיים, מחלות ושינויים הורמונליים – כל אלו ועוד מהווים גורמים לתופעת נשירת שיער אצל נשים וגברים. עם זאת, גם המצב הנפשי משפיע על השיער והבלורית שלנו, ובעקבות מצבי לחץ וחרדה השיער עלול לנשור במהירות ואנחנו עלולים לסבול מקרחות וממראה אסתטי בעייתי שמשפיע לרעה על הדימוי העצמי שלנו.

מצבי לחץ העשויים לגרום לנשירת שיער: חרדות, טראומה הגורמת לסטרס גבוה, פוביות שונות, פחד וכיוצא בזה.

כיצד מצבי לחץ משפיעים על נשירת שיער

מצבי לחץ ומתח נפשי בחיים, לרבות חרדה, גורמים לפגיעה בצמיחת השיער ובבריאות הכללית. מצבי לחץ משפיעים על תפקוד מערכת העצבים בגוף האדם, ובמצבים לחץ וסטרס קצב הלב גובר וכך גם אספקת הדם לשרירים, ולחץ הדם עולה. מערכת העצבים במצבי לחץ מסייעת לנו לפעול במהירות ולהגיב במצבי סכנה, אך היא גורמת לכיווץ שרירים והיא משפיעה לרעה על שרירי הקרקפת. בגלל כיווץ השרירים בקרקפת נפגעת אספקת הדם לזקיקי השיער, והזקיקים לא מקבלים את החומרים הדרושים עברם כדי לצמוח. לכן, במצבי לחץ יש תהליך איטי יותר של ייצור וצמיחת שיער חדש, כאשר את הנשירה המוגברת ניתן לראות בדרך כלל רק לאחר כמה חודשים, למרות שיש מצבים מסוימים בהם בעקבות טראומה חווים נשירה שיער מיידית.

בנוסף, מצבי לחץ גורמים להתעוררות של פטריית הקנדידה המצויה בגוף, הקנדידה משפיעה על צמיחת השיער וגורמת גם לנשירה. יש אנשים המורטים את שיער ראשם בגלל מצבי לחץ וחרדה, והם גורמים לעצמם קרחות באזורים שונים בראש.

אבחון וטיפול בחרדה ומצבי לחץ

אבחון חרדה ומצבי לחץ מתחיל בבדיקה שגרתית אצל רופא המשפחה, ולאחר אפיון הסימפטומים המטופל יופנה לאבחון מדויק ומקצועי על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג. לעיתים יש לעבור סדרת בדיקות גופניות כדי לשלול בעיות בריאותיות בגוף, וברוב המקרים מאבחנים חרדה ומצבי לחץ אם הסימפטומים ממשיכים כמה שבועות או חודשים, והמטופל מתקשה לשלוט ברגשותיו ובחרדה ממנה הוא סובל.

אנשי המקצוע המיומנים ממליצים על טיפול משולב לחרדה ולמצבי לחץ, כלומר טיפול הכולל תרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון וחרדה, בשילוב עם טיפול רגשי פסיכותרפי. 

דרכים למניעת נשירת שיער עקב לחץ נפשי

הדרך היעילה והבטוחה ביותר למניעת נשירת שיער בעקבות מצבי לחץ וחרדה – היא כמובן להימנע ממצבי לחץ בחיים ולהקפיד על חיים שלווים וללא סטרס. יחד עם זאת, במציאות של חיינו כמעט ובלתי אפשרי להימנע ממצבי לחץ, ומאחר ולחץ וחרדה עלולים לגרום לתופעת נשירת שיער והתקרחות, כדאי להקפיד על עיסוי הקרקפת כדי להרפות שרירים ולהזרים דם לזקיקי השיער ולכל האזורים בקרקפת. כמו כן, מומלץ לפנות לטיפול מקצועי על ידי פסיכיאטר כדי לטפל בלחץ כרוני ובתופעות כמו חרדות מסוגים שונים. טיפול תרופתי בשילוב טיפול רגשי פסיכותרפי מפחית את הסטרס והסימפטומים של חרדות ומצבי לחץ, וכך ניתן למנוע את נשירת השיער.

להמשך מידע מפורט ומקצועי על ידי מומחה על טיפול בחרדה לחץ כאן

אולי תרצו לקרוא עוד על…