03-6195909
הקשר בין הורמון גברי לדלדול ואיבוד שיער בקרב נשים

מסתבר ש-90% ממקרי אובדן השיער אצל נשים נובעים מרגישות להורמונים אנדרוגיניים.
מה זה אומר בדיוק ומהם 4 הקריטריונים שבאמצעותם תוכלי לאבחן את עצמך.

מהי נשירה אנדרוגינית נשית

ראשית, חשוב להבין שצמיחת השיער מושפעת בעיקר מהורמונים. התקרחות אנדרוגינית פירושה שבקרקפת קיימת רגישות לאנדרוגינים (הורמוני מין זכריים), רגישות העוברת בתורשה.
ידוע כי הורמוני מין זכריים מיוצרים בכמות קטנה גם אצל נשים. אצל חלק מהנשים, הקרקפת עשויה לגלות רגישות יתר להורמונים הללו ולהשפיע ישירות על זקיקי השיער, בכך שבצורה הדרגתית פעילותם תפחת. מה שיביא לכך שעם השנים, השיער יהפוך לדק יותר ויתחדש פחות ופחות.

הסימפטומים לתופעה

אזורי ההתקרחות הנשית משתנים מאישה לאישה ומורגשים תחילה בחלקו העליון של הראש.

  • בשלב ראשון של התהליך השביל באמצע הראש מתרחב
  • בהמשך התהליך ההתרחבות עשויה להגיע גם לצדי הראש
  • במקביל, איבוד השיער יכול לקבל ביטוי גם בקודקוד (אזור הכיפה)
  • ברוב המקרים, שיער העורף מתמעט רק בשלבים מתקדמים יותר
  • אצל נשים מסוימות ניתן לזהות דפוס התקרחות גברי, עם נסיגה במפרצים
  • ברוב המקרים, התהליך אינו מלווה בנשירת שיער חריגה או חמורה

הסיבות להתקרחות אנדרוגינית

מי שאחראי על ההתקרחות האנדרוגינית הם האנדרוגנים. אצל הנשים, הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון מופקדים על צמיחה תקינה ואיכותית של השיער. במידה וקיימת רגישות אנדרוגינית, אפילו יצור מזערי של אנדרוגינים (ש-60% מהם מיוצרים בבלוטת יתרת הכליה ו-40% בשחלות), ישפיעו בצורה שלילית על התחדשות השיער באזורים הרגישים לכך גנטית. השפעות שליליות באות לידי ביטוי בכך שמחזורי החיים של השיער יוצאים מאיזון ושליטה, כלי הדם המזינים את השיער מתכווצים ומתמעטים, השיער שצומח הינו דק, חלש וקצר יותר, עד שבהדרגה במקום שיער צומחת פלומה שקופה שבסוף התהליך תחדל אף היא מלגדול.

חשוב לציין – התקרחות אנדרוגינית נשית לא קשורה לחוסר איזון הורמונאלי או לכמות חריגה של הורמונים בגוף, לכן לא ניתן לאתר את הבעיה בבדיקות דם. מדובר ברגישות מקומית בקרקפת ובזקיקי השיער בלבד.

הגורמים להחמרה ולהאצת התופעה

סטרס ולחץ נפשי
בעבור כל אישה, גילוי של תחילת התקרחות או אובדן שיער מלווה בסטרס ואף דיכאון או חוסר אונים. הסטרס לכשעצמו מעלה את רמת האנדרוגנים בדם וגורם לתגובת שרשרת המביאה להחמרה ולהאצה של תהליך ההתקרחות.

לידה
לאחר הלידה, מרבית הנשים מעידות על נשירת שיער מוגברת ואפילו מפחידה, אולם במידה ואין רגישות אנדרוגינית בקרקפת, מצב הנשירה מתאזן באופן טבעי והדרגתי והשיער חוזר למצבו הקודם כחצי שנה אחרי הלידה.
במקרה של קרקפת בעלת רגישות אנדרוגינית, השיער לא יחזור להיות כפי שהיה לפני הלידה ולרוב הדלילות תתגבר ועשויה אף להחמיר לאחר לידות נוספות.

גלולות למניעת הריון או תחליפים הורמונאליים
במקרים רבים נשים מקבלות טיפול הורמונאלי או גלולות למניעת הריון, שאינם מביאים בחשבון את הרגישות להורמונים האנדרוגינים ועשויים לעודד ואף להאיץ משמעותית את תהליך ההתקרחות. הסיבה העיקרית לכך הינה שרופאים רבים אינם מקשרים בין סוג התרופה והמינון שלה לבין השפעתה על האנדרוגינים. מאחר ונשירת השיער לרוב קשורה להורמונים, אנחנו ב-ANEW בוחנים את סוג הגלולה ומתאימים גלולה שתשפיע בצורה חיובית על צמיחת השיער.

כיצד מטפלים בהתקרחות אנדרוגינית נשית?

ANEW מתמחה באבחון וטיפול בהתקרחות אנדרוגינית נשית. במסגרת פגישת יעוץ ראשונית, אנו מאפיינים את סוג ההתקרחות באמצעות בדיקה קלינית תחת מיקרוסקופ. במסגרת התשאול המעמיק אנו שמים דגש על הנושא ההורמונאלי ומצליבים מידע בין מצב השיער לבין התשובות שמתקבלות מהמטופלת. במידה והמטופלת מקבלת טיפול הורמונאלי כגון גלולה למניעת הריון, אנו בודקים את השפעתה על השיער ובמידת הצורך ממליצים על שינוי בגלולה.
כמו שצוין קודם לכן, השיער נמצא תחת השפעה הורמונאלית מקומית, ולכן נרשום למטופלת טיפול הורמונאלי מקומי, שיחסום את ההשפעה האנדרוגינית. על מנת למקסם את התוצאות, נטפל במקביל גם בשיקום ושיפור צמיחת השיער.

סיכויי ההצלחה של הטיפול בהתקרחות אנדרוגינית

אחוזי ההצלחה של הטיפולים שלנו הם מהגבוהים בעולם. עם זאת, תהליך שיקום השיער תחת השפעה הורמונאלית דורש זמן, סבלנות והתמדה. מחד, תהליך ההתקרחות הנשי הינו איטי וארוך וכך גם תהליך השיקום. מאידך, במידה והטיפול תואם את סוג הבעיה וחוסם את ההשפעה השלילית של האנדרוגינים, נתחיל לחוש בשינוי מוחשי בצמיחת השיער ובהפחתת הנשירה, כבר ב-3 עד 4 החודשים הראשונים מתחילת הטיפול. אחת הסיבות לאחוזי ההצלחה הגבוהים שלנו, היא עיקרון הברזל של ANEW – לטפל אך רק במקרים בהם ניתן לצפות שיפור אמיתי.

4 הקריטריונים שיעזרו לך לגלות האם גם את סובלת מאיבוד שיער עקב רגישות להורמונים אנדרוגיניים

  1. הנשירה מלווה בהפיכת השיער לדק יותר
  2. הנשירה הינה הדרגתית ומתמשכת
  3. הנשירה מורגשת במרכז הראש (התרחבות השביל המרכזי),בצדי הראש ולעיתים גם בקו הקדמי של השיער
  4. הנשירה הופכת לקבועה, והיא אינה משתפרת עם הזמן

אולי תרצו לקרוא עוד על…